Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

"Wieluń. 13 cegieł." zwiastun HD. Robert Gonera, dir Sławomir S. Górski

 
"Wieluń. 13 cegieł." to film dokumentalny, powstały w oparciu o relacje ośmiu naocznych świadków, bombardowania śpiącego miasta Wieluń, we wczesnych godzinach porannych, 1 września 1939 roku. "Kiedy na Westerplatte normalny żołnierz przeciwko żołnierzowi strzelał, to już dawno Wieluń był zbombardowany", tak wspomina traumatyczne doświadczenia, siedmioletni wówczas Zbigniew Chudy, emerytowany pilot. W Wieluniu nie stacjonowały oddziały Wojska Polskiego, miasto nie posiadało żadnych umocnień ani fortyfikacji, oraz przemysłu. Na terenie miasta działał natomiast zakonspirowany niemiecki wywiad wojskowy. Niemcy musieli wiedzieć, że miasto to nie mogło stanowić celu militarnego. Jednostki bombowców JU-87b w sposób perfekcyjnie przygotowany, zamieniły miasto w ruiny i zgliszcza, zrzucając m.in. bomby zapalające. Miasto w dużej części spłonęło, zginęło ok. 1.200 osób. Obok pełnych emocji, opisów tragicznego nalotu, najstarsi mieszkańcy Wielunia, opowiadają o dramatycznych doświadczeniach z czasów wojny i okupacji, barbarzyńskiego zachowania wojsk Wehrmachtu i Luftwaffe : o łapankach, rozstrzeliwaniach Polaków i Żydów, torturach i kaźniach dokonywanych na ludności cywilnej. Opowiadania przeplatane są dużą ilością zdjęć pochodzących z Muzeum Ziemi Wieluńskiej, oraz z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wypowiedzi i obrazy ilustruje muzyka monumentalna, skomponowana w celu podkreślenia wagi znaczenia opisywanych zdarzeń. Całości dopełnia narracja Roberta Gonery. Film powstał z inicjatywy blogerów Salo24, oraz za pieniądze samych filmowców. Projekt ma mieć swą kontynuację. Wrocławianie chcą utrwalić na filmie wspomnienia doświadczonych przez wojnę Kresowiaków, Sybiraków, żołnierzy podziemnej armii. dzieci, kobiet i mężczyzn. Narracja: Robert Gonera Scenariusz i reżyseria: Sławomir S. Górski Zdjęcia i montaż Piotr Niemcewicz Muzyka i udźwiękowienie. Bartek Niećko Produckcja Piotr Medoń Piotr Niemcewicz Sławomir Górski

 


Anna Partyka Górska
 
Data pliku video: 2009-08-31, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  wieluński

  Powiat wieluński - powiat w województwie łódzkim z siedzibą w Wieluniu. Przynależą do niego gminy: Wieluń, Biała, Czarnożyły, Konopnica, Mokrsko, Osjaków, Ostrówek, Pątnów, Skomlin i Wierzchlas. Powiat powstał w 1999 roku w ramach przeprowadzenia reformy administracyjnej.

  Do regionu dojedziemy drogami krajowymi (nr 74, 43 i 45), wojewódzkimi (481 oraz 486), a także połączeniami kolejowymi.

  Atrakcjami turystycznymi są przede wszystkim zabytki. Warto wymienić: fragmenty XIV - wiecznych murów obronnych Wielunia, zespół klasztorny z XVII w. o. Franciszkanów, barokowy kościół w Czarnożyłach z XVIII wieku, zespół dworsko - parkowy z XVIII wieku w Ożarowie - obecnie Muzeum Wnętrz Dworskich, drewniany spichlerz z XVII wieku w Skomlinie i popijarski kościół św. Józefa wraz z kolegium z XVIII w.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola